IVECO - dilerzy - salony samochodowe
województwo mazowieckie
salony samochodowe IVECO
(aby uzyskać więcej informacji kliknij na nazwę salonu)
Uni-Truck Sp. z o.o.
adres: Spedycyjna 11, 03-191 Warszawa
IVECO - informacje o marce:
IVECO SpA, Industrial Vehicles Corporation, to włoskie przedsiębiorstwo z siedzibą w Turynie, kontrolowane przez koncern Fiat. Nazwa Iveco jest zatem akronimem o Industrial VEhicle Corporation, czyli aliansu największych europejskich producentów samochodów takich jak Fiat, Unic i Magirus.
Iveco specjalizuje się w produkcji samochodów dostawczych, ciężarowych, wojskowych i silników. Za pośrednictwem należącej do niej firmy Irisbus jest również producentem autobusów i podwozi autobusowych.
Koncern Iveco powstał w 1975 roku z połączenia działów produkcji samochodów ciężarowych kilku przedsiębiorstw. Były t0 - Fiat Veicoli Industriali, Lancia Veicoli Industriali, OM Włochy, Unic Francja i Magirus-Deutz AG KHD Niemcy.
Fiat początkowo posiadał 80% akcji spółki, ale w 1980 roku przejął pozostałe udziały.
W 1986 roku firma Iveco przejęła zakład produkujący ciężarówki marki Ford w Wielkiej Brytanii. Produkowane tam pojazdy, wraz z Iveco Zeta, stały się podstawą rodziny Iveco Eurocargo.
W 1987 roku Iveco przejęło włoską firmę Astra specjalizującą się w produkcji ciężkich wywrotek i samochodów specjalnych.
W 1990 roku zakupiono hiszpańską firmę Pegaso, która została przemianowana na IVECO Pegaso, oraz kontrolowaną przez nią firmę brytyjską Seddon Atkinson, która produkowała specjalne wersje ciężarówek.
W 1992 roku Iveco zakupił australijski oddział amerykańskiego koncernu International. Firma Seddon Atkinson wytwarzała pod swoją marką wybrane modele Iveco, a od 1999 roku - model Iveco EuroMover, z nisko zawieszoną kabiną, przeznaczony pod zabudowy komunalne.
W 1995 roku luksusowy model EuroClass otrzymał nagrodę w konkursie International Coach of the Year.
W 1999 roku Iveco rozpoczęło współpracę z Renault w zakresie produkcji autobusów. Powstał wtedy Irisbus, co było swoistym preludium w procesie wchłonięcia węgierskiego Ikarusbusa.
W 1999 roku, z połączenia Iveco i części autobusowej Renault V.I., powstał koncern Irisbus, który przejął m. in. 94% udziałów w firmie Karosa, a 1 stycznia 2007 roku produkujący autobusy marki Irisbus zakład Karosy w Vysokim Mýcie otrzymał nazwę Iveco Czech Republic a.s.
Iveco posiadał również 27% akcji tureckiej firmy Otoyol, która wykorzystywała podzespoły Iveco.
Koncern był również właścicielem dużego pakietu akcji indyjskiej firmy Ashok Leyland, która nadal produkuje pojazdy na jego licencji.
Najpopularniejszym modelem firmy Iveco jest produkowany od drugiej połowy lat 70. Iveco Daily. Kolejne warianty tego modelu były wprowadzane sukcesywnie na rynek. Iveco Daily II w latach 1990-2000, Iveco Daily III - 2000-2006, Iveco Daily IV - 2006-2011 oraz Iveco Daily V - od 2011 roku. Natomiast w czerwcu 2014 roku ma zostać zaprezentowany nowy model trzeciej generacji w wersji kabinowej i w furgonowej.
Inne znane modele to: model OM Grinta (1977), Iveco Zeta (1977) oraz Iveco Eurocargo, który uzyskał tytuł Samochodu Ciężarowego Roku 1992 i nadal jest modyfikowany, produkowany i sprzedawany.
W 2008 roku wprowadzono na rynek samochód osobowo-terenowy Iveco Massif oraz model Iveco Camagnola, produkowane przez hiszpańską firmę Santana Motor w Linares. Były one stylizowane przez firmę Italdesign Giugiaro.
Iveco projektuje, produkuje i wprowadza na rynek średnie i ciężkie pojazdy użytkowe, autobusy miejskie i międzymiastowe oraz pojazdy specjalne stosowane w pożarnictwie, obronie cywilnej i służbach porządkowych.
Iveco wytwarza pojazdy w 43 zakładach produkcyjnych w 18 krajach na świecie.
W 2014 roku w ofercie Iveco są: Iveco Acco, Iveco Campagnola, Iveco Daily, Iveco Eurocargo, Iveco Losot-Terrier, Iveco LMV, Iveco Massif, Iveco Stralis oraz Iveco Trakker.