CHEVROLET - dilerzy - salony samochodowe
województwo śląskie
salony samochodowe CHEVROLET
(aby uzyskać więcej informacji kliknij na nazwę salonu)
Delta Plus Sp. z o.o.
adres: Wojska Polskiego 18, 41-500 Chorzów
Fijałkowski
adres: Armii Krajowej 70, 44-335 Jastrzębie Zdrój
Polaczek
adres: Św. Jana 31, 42-200 Częstochowa
Rokicki
adres: Piłsudskiego 17, 41-303 Dąbrowa Górnicza
Wawrosz Sp. j.
adres: Warszawska 158, 43-300 Bielsko-Biała
CHEVROLET - informacje o marce:
Chevrolet to amerykańska marka motoryzacyjna, która należy do koncernu General Motors, a jej samochody dostępne są w ponad 140 krajach na świecie.
Spółka Chevrolet została założona 3 listopada 1911 roku przez Louisa Chevroleta (urodzonego w Szwajcarii kierowcę wyścigowego i mechanika) oraz Williama C. „Billy’ego” Duranta (amerykańskiego pioniera motoryzacyjnego).
Siedziba firmy mieściła się w Detroit.
Pierwszy model samochodu osobowego – Classic Six serii C, z dużym, sześciocylindrowym silnikiem 4.9 l, został zaprezentowany w roku powstania firmy.
W 1915 roku William Durant wykupił udziały Chevroleta w spółce, a w 1916 roku - pakiet kontrolny General Motors. Tym samym spółka Chevrolet stała się częścią General Motors.
W 1917 roku Chevrolet posiadał osiem fabryk w USA.
Pierwszy oddział marki Chevrolet w Europie powstał w Kopenhadze w 1923 roku, a kolejne powstawały w krajach skandynawskich i bałtyckich oraz w Niemczech, Austrii, Rosji, na Węgrzech, w Czechosłowacji i w Polsce, gdzie 10 września 1928 roku w Warszawie została uruchomiona pierwsza montownia samochodów koncernu General Motors.
W 1928 roku powstał oddział General Motors w Indiach, gdzie w Bombaju rozpoczęto montaż samochodów, półciężarówek i autobusów Chevroleta.
W okresie II wojny światowej Chevrolet zaprzestał produkcji pojazdów cywilnych i przestawił zakłady produkcyjne na produkcję uzbrojenia.
Od początku istnienia marki, Chevrolet oferował samochody osobowe i półciężarowe w przystępnych cenach, ale z wykorzystaniem rozwiązań technologicznych zarezerwowanych dla samochodów droższych.
W kolejnych dziesięcioleciach XX-wieku w samochodach Chevroleta wprowadzono między innymi szkło bezodpryskowe, wtrysk paliwa, nieblokujące się hamulce, elektroniczne układy stabilizacji toru jazdy i silnik V8 small-block.
Największym sukcesem rynkowym marki Chevrolet był model Corvette.
Pierwsza generacja tego modelu, oznaczona symbolem C1, pojawiła się na rynku w 1953 roku. Konstrukcja tego modelu została oparta na nadwoziu kabrioleta, a tak naprawdę - roadstera, gdyż w aucie tym były tylka dwa miejsca. Do napędu posłużyła rzędowa jednostka R6 o pojemności 3860 ccm i mocy 150 KM.
Corvette stało się ucieleśnieniem charakteru marki, od lat funkcjonującej z sukcesami w sportach motorowych, oraz marzeń jej założycieli.
W 1956 roku pojawiła się delikatnie przestylizowana seria, która jako jeden z pierwszych pojazdów na świecie posiadała twardy dach, tzw. „hard top”. Pod maskę samochodu zawędrowały także pierwsze, równie legendarne jak sam model, bulgoczące silniki V8 o mocy 265 KM.
Druga generacja tego samochodu została zaprezentowana w 1966 roku. Była to - Corvette Sting Ray. Do napędu najpierw posłużył silnik 327 V8 o mocy 365 KM, a później - silnik 427, z serii zwanej big-block, o mocach 425-435 KM.
I chociaż od kilku lat Corvette zostało przez koncern General Motors wydzielone bezpośrednio ze struktur Chevroleta, to nadal jest w świadomości klientów powiązanym modelem z tą amerykańską marką.
W 2004 roku, po wykupieniu przez amerykańską firmę, upadającej, koreańskiej marki Daewoo, będącej w posiadaniu zakładów FSO na warszawskim Żeraniu, wznowiono produkcję modeli Chevrolet – dawnych modeli Daewoo.
Zatem, w Polsce auta marki Chevrolet pojawiły się ponownie (po raz pierwszy – we wrześniu 1928 roku) w maju 2005 roku i początkowo były to wyłącznie przebrandowane produkty GM Daewoo.
11 listopada 2007 roku w fabryce FSO w Warszawie na Żeraniu wyprodukowano pierwszego Chevroleta Aveo.
Produkcję w FSO zakończono 22 lutego 2011 roku, ale produkcję Aveo w 2013 roku uruchomiono w Rosji.
W 2011 roku i pierwszym półroczu 2012, spośród oferowanych modeli w Polsce, największym zainteresowaniem cieszyły się Chevrolety Aveo, Spark i Cruze.
W grudniu 2013 roku General Motors poinformował, że do końca 2015 roku Chevrolet zostanie wycofany z rynków europejskich, w tym również z Polski, z wyjątkiem Rosji i WNP. Jedynym samochodem Chevroleta, który będzie można kupić w Polsce będzie sportowe Corvette, które debiutowało w Europie w grudniu 2013 roku. Decyzję uzasadniono trudną sytuacją ekonomiczną oraz skoncentrowaniem się w Europie na markach Opel, Vauxhall i Cadillac.